wtorek, 15 listopada 2016

Pałac w Juchowie - smutne ruiny.

Takich miejsc jest niestety coraz więcej. Nie mogę tego zrozumieć, dlaczego nasze prawo nie chroni zabytków. Jakim to sposobem, pałac, który przetrwała wojnę, bolszewików, PRL, teraz jest taka ruiną? Poniżej film, w którym pani kustosz przedstawia historię pałacu. Zaciekawiło mnie zdanie "szkoła się wyprowadziła w 1987 roku i pałac zaczął popadać w ruinę". Dlaczego? Kto jest jego właścicielem? Dlaczego o niego nie dba?
Jeżeli właścicielem jest gmina, to dlaczego wyprowadziła szkołę? Pani kustosz jest żal, że taki ciekawy obiekt jest już ruiną, ale kto za to odpowiada? Kto odpowiada za stan zabytków w naszym kraju?Przytoczę tu komentarz pod prezentacją obiektu na stronie  http://www.dworypalace.travel.pl/?p=1581
"Za stan budynku z resztą najpiękniejszego bez wątpienia w powiecie należą się gorące brawa konserwatorom a przede wszytstkim gminie w Bornem sulinowie. Gmina dba o tylko o Borne paskudną koszarową wiochę."
Nie mogę wyrazić swojej opinii, bo nie wiem o co tutaj chodzi. Czy znowu ma zastosowanie przysłowie: Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Ten przystanek był bardzo przygnębiający, niestety takich miejsc jest dużo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz